Дата и час: Пет Мар 29, 2024 10:23 am




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
моля дайте ми съвет. 
Автор Съобщение

Регистриран на: Сря Апр 29, 2009 4:31 pm
Мнения: 1
(View: Всички /В темата)

Сподели
Мнение моля дайте ми съвет.
Здравейте на всички които четете и може да ми дадете съвет.Незнам дали въпроса ми е подходящ за тук , но все пак да попитам.Работих в една фирма някъде около 3-4 месеца ( с договор) иначе повече, но един ден собствениците решиха, че не им трябвам и ми казаха да напусна. Написах молба за напускане, но вече месец те не ми дават трудовата книжка.Имат и малко пари да ми дават, ама на тях майната им.Та въпроса ми е : мога ли да кажа майната и и на трудовата книжка, защото в нея има-няма 6-7 месеца трудов стаж, и да си извадя нова.Не ме интересува за стажа искам да започна нова работа и по-добре на чисто.Нямам намерение да ги моля да ми я връщат,нека си я пазят за спомен.Искам предварително да благодаря за евентуалните Ви съвети.


Сря Апр 29, 2009 4:48 pm
Профил
Site Admin
Site Admin
Аватар

Регистриран на: Чет Дек 18, 2008 6:21 pm
Мнения: 336
(View: Всички /В темата)

Сподели
Мнение Re: моля дайте ми съвет.
НАРЕДБА за трудовата книжка и трудовия стаж
Приета с ПМС № 227 от 23.11.1993 г., обн., ДВ, бр. 102 от 3.12.1993 г., доп., бр. 48 от 13.06.2006 г.

Раздел I
Трудова книжка
Чл. 1. (1) При постъпване на работа работникът или служителят е длъжен да представи на работодателя трудовата си книжка с изключение на случаите, когато постъпва за първи път на работа.
Чл. 2. (1) Необходимите данни за работника или служителя се вписват в трудовата книжка, подписват се и се подпечатват от работодателя или от упълномощено от него лице.
(2) Вписванията в трудовата книжка се правят въз основа на оригинални документи или на заверени по установения ред преписи от тях.
(3) Работникът или служителят е длъжен да представя трудовата книжка на работодателя при поискване, както и за вписване на нови обстоятелства в нея.
(4) Работодателят е длъжен да поиска в 5-дневен срок трудовата книжка, за да впише настъпилите изменения в трудовото правоотношение и промени на данните по чл. 349, ал. 1 от Кодекса на труда.
чл.416, ал.2 и чл.414, ал.1 – от Кодекса на труда Главна инспекция по труда налага глоба от 1500 лв.
Следва да се отбележи, че трудовата книжка се съхранява само от работника. Тя не трябва и не стой у работодателя. Ако сте си поискал трудовата книжка с молба, на която има входящ номер, може да докажете, че сте я искал и те не ви я връщат. Поради което може да подадете жалба с копие от тази молба до Главна инспекция по труда и ще им наложат глоба от 1500 лв.
Добре е трудовата книжка да си я имате, защото за месеците, които сте работили следва да се внасяни осигуровки/ако са внасяни/, което после ще от значение за пенсионирането Ви, както и за здравното осигураване. Може и да са малко седем месеца, но понякога са от значение.А и най-важното е да си знате правото, че трудовата книжка следва да е във вас, а не във работодателя Ви, които я иска само да отбележи данните в нея и е длъжен веднага да Ви я върне.

http://www.forumat-bg.com/index.php?opt ... &Itemid=78

Успех друже ;)


Съб Май 02, 2009 2:55 pm
Профил Facebook Сенат Гласът на блогъра
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 


Кой е на линия

Регистрирани потребители: DotNetDotCom.org [Bot]


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB , Almsamim WYSIWYG © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Превод: Ioan Arnaudov